fallback

КТ "Подкрепа": Прогресивното данъчно облагане е в интерес на работещите

Предложената промяна на данъчното облагане ще доведе до намаляване на темпа на ръст на новите заеми и повече средства в бюджета, твърди синдикатът

17:09 | 22.03.16 г. 7

КТ “Подкрепа“ изразява подкрепата си за връщане на прогресивно подоходно облагане за физическите лица. Синдикатът подкрепя внесения проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, внесен от Михаил Миков и група депутати от БСП.

Когато политическата сила, която наложи плоското данъчно облагане, работи за неговото премахване, няма съмнение, че негативните резултати вече са достатъчно видими и е време грешката да се поправи. Това се посочва в позиция на КТ „Подкрепа“ относно нуждата от прогресивно данъчно облагане и стимулиране на семействата с деца.

Повод за изпратеното до медиите становище е внесеният от лидера на социалистите Михаил Миков законопроект за промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

Прогресивното данъчно облагане е в интерес на работниците и служителите, особено на тези, които получават минимална работна заплата. Освобождаването на ниските доходи от данък гарантира увеличаване на потреблението, тъй като нискодоходните групи ще похарчат мигновено допълнителните средства. Поради това ефектът върху икономиката и националния бюджет ще бъде положителен, пише в становището.

По-голямата част от страните-членки на ЕС използват прогресивно подоходно облагане. То се прилага с цел по-справедливо разпределение на националното богатство. Само източноевропейските държави промениха генерално данъчните си режими, като така вместо да се доближат, се оттласнаха още повече от развитите държави от Западна Европа, пишат от КТ „Подкрепа”.

Според синдиката предложената промяна на данъчното облагане ще доведе до: събиране на повече средства в държавния бюджет, осигуряване на повече средства за  образование, здравеопазване и социални услуги, повишаване на качеството на публичните услуги, възможност за изграждане на повече инфраструктурни обекти, ще гарантира по-висока социална справедливост и ще намали темпа на ръст на новите заеми, които има опасност да ни вкарат в дългова спирала.

Интересите на около 90% от работещите българи ще бъдат защитени при въвеждане на необлагаем минимум и прогресивно подоходно облагане, изчисляват от синдиката.

Прогресивно данъчно облагане се прилагаше в България до началото на 2008 г. До този момент лицата с по-високи доходи заплащаха относително по-високи данъци в сравнение с тези с по-ниски доходи. Макар любителите на „невидимата ръка на пазара“ все още да упорстват в оценката за ефектите от плоския данък, статистическите данни сочат еднозначно негативни резултати, се изтъква в позицията на КТ "Подкрепа". 

Според КТ „Подкрепа“ плоският данък не е успял да постигне очакванията, с които тройната коалиция го въведе: изсветляване на икономиката и прилив на чуждестранни инвестиции.

От профсъюза изтъкват, че според редица нобелови лауреати по икономика плоското данъчно облагане освен причина за увеличаване на неравенствата е и част от дефектите, които пречат на съживяването на националните икономики. А дългосрочното му приложение води до все по-сериозно недофинансиране на обществените системи, като здравеопазване, образование, социално подпомагане и пр.

Неслучайно през последните години задлъжнялостта на страната расте. Недофинансирането има две решения – още нови заеми за покриване на дефицит или прогресивно данъчно облагане. Включително увеличение на корпоративния данък, посочва се в позицията на синдиката.

Българската стопанска камара (БСК) се обяви категорично против идеите на БСП за връщане на прогресивно подоходно облагане за физическите лица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:29 | 13.09.22 г.
fallback